Crankset Shimano FC-4700 10-Speed 36/52 175mm
EFC4700EX26
Description
Crankset Shimano FC-4700 10-Speed 36/52 175mm
Crankset Shimano FC-4700 10-Speed 36/52 175mm
The new SHIMANO TIAGRA FC-4700 crank balances weight and efficiency without sacrificing stiffness. This is the best crankset to match with your Shimano 10-speed drivetrain.
The Bicycle Depot Technical Top Tip: The FC-4700 crankset is NOT affected by the recent Shimano crankset recall. The FC-4700 crankset is an extremely well-proven product which will provide a high level of performance and reliablilty for many years. Buy and ride with confidence!
FEATURES
- Optimum power transfer motivates riders to pedal further and faster
- Optimal balance between stiffness and lightweight
- Reinforced 4-arm construction
- 110 PCD
- Optimized gear shape for HG-X chain
- Gear combination: 52-36T
PRODUCT SPECIFICATIONS
| MODEL NO | FC-4700 |
|---|---|
| SERIES | TIAGRA 4700 Series |
| Rear speeds | 10 |
| Compatible chain | HG-X 10-speed |
|---|---|
| Chain line (mm) | 43.5 - 43.5 |
| P.C.D. left / right (mm) | 110 |
| P.C.D. (mm) | 110 - 110 |
| Spider/gear arms | 4 |
| Chainring combination | 52-36T |
| Q-factor (mm) | 150 |
| Crank arm length (mm)|165 | ✔ |
| Crank arm length (mm)|170 | ✔ |
| Crank arm length (mm)|172.5 | ✔ |
| Crank arm length (mm)|175 | ✔ |
| Optional chain guard|Without chain/bash guard | ✔ |
| 2-PIECE CRANKSET | ✔ |
| Compatible bottom bracket type|Outboard | ✔ |
| Recommended bottom bracket|Threaded (normal) | BB-RS501 | BB-RS501 |
| Recommended bottom bracket|Press-Fit | BB-RS500-PB | BB-RS500-PB |
| Threaded bottom bracket shell width (mm)|68 | ✔ |
| Threaded bottom bracket shell width (mm)|70 | ✔ |
| Crank fixing screw included | ✔ |
TECHNOLOGIES
Specifications
| SKU | 210000000853 |
| Barcode # | 4524667926702 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
More From This Category
$175.00
or 4 payments of $43.75 with
Info
Crankset Shimano FC-R350 9-Speed 39/52 175mm
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Crankset Shimano FC-M311 7/8 Speed 22/32/42 170mm Silver
$195.00
or 4 payments of $48.75 with
Info
Crankset Shimano FC-R350 9-Speed 39/52 170mm Black
$599.00 $399.00
or 4 payments of $99.75 with
Info
4iiii Precision LH Power Meter Shimano 105 R7000 165mm
$125.00
or 4 payments of $31.25 with
Info
Crankset Shimano FC-R345 9 Speed 34/50 170mm 'Octalink'
$180.00
or 4 payments of $45.00 with
Info
Crankset Shimano FC-T4060 9-Speed 26/36/48 175mm Black
$1,299.00 $699.00
or 4 payments of $174.75 with
Info
4iiii Precision Pro FC-R9100 with PMD-100 Dual Sided Power Meter 172.5mm 50/34T
$235.00
or 4 payments of $58.75 with
Info

