Khe Mark Webb Bmx Bike Tyre Folding Black Size 2.3
Description
The KHE Mark Webb Folding tires are ready to handle some serious park riding after having gone through months of extensive testing by Mr. Webb himself. Features include an ultra lightweight casing with high pressure sidewalls for minimal rolling resistance and a folding Kevlar bead to further shed rotational weight.
Inflated Width: 2.3″
Inflated Diameter: 20.47″
Max Pressure: 100 psi
Weight: 13 oz
Specifications
| SKU | 5131-030-02 |
| Barcode # | 4260436056422 |
| Brand | KHEBikes |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$199.00 $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
M-Wave Action Camera Mini Digital Video/Photo- Resolution 5 Megapixel- Full Hd 1080P
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Folding Premium Mac2+ , Street-Park, 20" x 2.30", Black
$6.00
or 4 payments of $1.50 with
Info
Bike Lock Cable 15Mmx850Mm With Two Keys Bulk Packed In Polybag
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info

