Pedals Kids 9/16" Axle for 12-16 inch Bikes Black
3474
Description
Kids Junior Platform Bike Pedals 9/16” Black
80x60mm
These quality bike pedals from Wellgo are the ideal size for junior riders, with a 6x8cm platform and raised pins to provide extra traction. These are recommended for 12-16” bikes, or kids aged 2 to 6.
These pedals have a 9/16" axle, which is suitable for one-piece cranks. Please ensure you measure your previous pedal’s axle prior to purchasing - there are only two size options: 1/2” 12.7mm or 9/16” 14.3mm
FEATURES:
- 9/16” (14.3mm) Axle
- Ideal size for junior riders
- Platform size: 6 x 8cm
- Reflectors on sides
- Raised pins for added grip
- One-piece Polypropylene Body
- Weight: 220g (pair)
Specifications
| SKU | 3474 |
| Barcode # | 9339506048034 |
| Brand | BPW |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000048000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH120
$68.00
or 4 payments of $17.00 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH22
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Disc Brake Pads N03A-RF Resin With Fins (1 Pair)
$225.01
or 4 payments of $56.25 with
Info
Chainring Shimano FC-6800 11-Speed 50T For 50-34T
$40.00
or 4 payments of $10.00 with
Info
Pedal Cleats Shimano SM-SH10 SPD-SL Fixed Mode Red
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH185
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Chain Shimano CN-E6070 9-Speed for Steps (E-Bike)
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info

