Pedals Shimano GR500 Flat Platform Silver
EPDGR500S
Description
SHIMANO PD-GR500 SILVER
Flat pedals for casual off-road or around-town riding
The Shimano PD-GR500 pedals are a sturdy upgrade from the original pedals that come on most mountain bikes.They're also a great choice for any rider who doesn't want to go to clip-in style SPD pedals. The replaceable screw-in pins give excellent grip, and the sturdy aluminium cage is extremely resistant to hits and scrapes out on the trail or around town.
High-grip Platform
The PD-GR500’s concave shape and nine replaceable and height-adjustable pins create a high-traction platform for flat-soled bike shoes. In wet and muddy conditions the open design sheds debris and prevents buildup on the pedals. You can trust your shoe-to-pedal connection in any weather.
Low Maintenance & Durable
A low-profile cast alloy body is a strong and durable platform for the PD-GR500. The height-adjustable pins screw in through the back of the pedal, protecting the heads from strikes against rocks. Sealed cartridge bearings keep the moisture and grit out and are paired with a chromoly axle for low-maintenance and long-lasting performance.
Who is this product for? Perfect replacement for the original flat pedals that came on your bike.
The Bicycle Depot Technical Top Tip: When fitting pedals, don't forget that the left and right pedals are different and are usually marked with an 'L' and an 'R' respectively, or with a line or 'knurling' on the spindle of the left pedal. The left pedal has a left-hand thread and tightens & loosens in the opposite direction to the right pedal. So the left pedal loosens in the clockwise direction, and tightens in an anti-clockwise direction! If unsure, STOP! and seek assistance.
-
Concave platform for better grip, long-ride comfort, and efficiency
-
Height adjustable, bottom-loading replaceable pins
-
Chrome-moly spindle and low-maintenance, sealed bearing cartridge axle
PRODUCT SPECIFICATIONS
| MODEL NO | PD-GR500 |
|---|---|
| SERIES | DEORE M6100 Series |
| Color | Silver |
| Average weight | 533 ( /pair) |
| Remarks | 9 pins per platform |
|---|---|
| Type | Off-Road (Flat Pedal) |
| Cartridge axle | ✔ |
| Sealed mechanism | ✔ |
| Reflector | SM-PD64A |
| Stack height (mm) | 9.4 |
Specifications
| SKU | 210000003001 |
| Model # | EPDGR500S |
| Barcode # | 4524667695882 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Product PDF
The file will be opened in a new window or tab if your browser allows viewing of pdf files.
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Velo Saddle Wide Channel White 270 mm X 175 mm 360 Grams. Mens Seat.
$9.00
or 4 payments of $2.25 with
Info
Mighty Waterbottle Transparent Plastic 700Ml Clear/White
More From This Category
$20.00
or 4 payments of $5.00 with
Info
Bartape Bikelane Vintage Vinyl Yellow
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Di2 Electric Wire EW-SD50 800mm
$179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
Shimano Deore XT Cassette Sprocket CS-M8000 HG 11-speed 11-46T
$3.00
or 4 payments of $0.75 with
Info
Promax Cable And Outer Casing Brake
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Velo Saddle Wide Channel Black 270 mm X 175 mm 330 Grams
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Handlebar Road PRO LT Compact 31.8x44cm
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info


