Shimano Brake Pads BR-M970 V-Brake Inserts (M70R2 for Severe Conditions)
Y8AA98200
Description
Shimano Brake Pads BR-M970 V-Brake Inserts (M70R2 for Severe Conditions)
The Bicycle Depot Technical Top Tip: V-brake pads are often a tight fit in the holder - try carefully lubricating the holder edges with some wax. Be very careful not to push the pad too hard - they break easily! Once inserted, line up the holes for the pin and insert. If unsure, STOP-LOOK-THINK! A good professional bicycle mechanic will have a Jagwire pad press to make this process easier if you're having trouble.
Specifications
| SKU | 210000002399 |
| Barcode # | 4524667000747 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
M-Wave Waterbottle Cage Plastic W/Turnable Clamp
$155.00
or 4 payments of $38.75 with
Info
Wheel Shimano WH-RS100 700c Rear 10/11-Speed
More From This Category
$20.00 $15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
KHE AFFIX Rotor Cable Extra Long For V-Brakes
$48.00
or 4 payments of $12.00 with
Info
Shimano Disc Brake Pads J04C Ice Tech Metal With Spring (1Pair)
$18.00
or 4 payments of $4.50 with
Info


