SRAM Rear Derailleur GX 1x11-Speed Long Cage X-HORIZON
SR007518081000
Description
SRAM Rear Derailleur GX 1x11-Speed Long Cage X-HORIZON
-
X-HORIZON™ design reduces shift force, ghost shifting and cage slap
-
12-tooth X-SYNC™ pulley wheels
-
Large upper pulley offset automatically adjusts chain gap
-
Sealed cartridge bearings
-
Aluminum cage
Specifications
| SKU | 210000002669 |
| Barcode # | 710845770203 |
| Brand | SRAM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
Waterbottle Alloy 500Ml Silver/Black
More From This Category
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH91
$55.00 $37.50
or 4 payments of $9.38 with
Info
Derailleur Rear 7/8 Speed Shimano RC-M310-Smart Altus Black
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH158
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH100
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH148
$95.00
or 4 payments of $23.75 with
Info
Shimano Derailleur Rear RD-4700-SS 10-Speed Short Cage
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH131
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info


