Tyre 700X25 (25X622) CST Recourse C1808 Road Training
C725REC
Description
CST C1808 Recourse Training Tyre 700 x 25c
The CST C1808 Recourse Training Tyre is for riders looking to add significant volume to their training as they prepare for competition. It features a 120TP casing for increased rolling efficiency, while a layer of EPS has been integrated so you can keep spinning! With the CST C1808 Recourse Training Tyre, riders will nail every training session, and thus be race-ready!
Features
- Fast Rolling: 120TPI Casing
- Resistant: Integrated EPS Provides Puncture Resistance
Specifications
- Tyre Size: 700 x 25c
- TPI: 120
- Max. PSI: 120
- Bead: Wire
- Weight: 340g
Specifications
| SKU | 210000002864 |
| Barcode # | 6933882520714 |
| Brand | CST |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008266300m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
M-Wave Headlight/Torch 3 Watt Leds Alloy
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
SRAM Rear Derailleur GX Type 2.1 2x10-Speed Medium Cage
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH04
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH120
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
More From This Category
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Standard Street-Park Mac2+, 20" x 2.30", Black-Black Sidewall
$119.99 $99.99
or 4 payments of $25.00 with
Info
Tyre Continental Grand Prix GP5000 700x30C (30-622) Road
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
TYRE 24 x GREY (Non-marking Wheelchair friendly) (25-540)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas X-Road 700x33 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Folding Premium Mac2+ , Street-Park, 20" x 2.30", Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Street-Park Mac3, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Ocelot 24x2.1 MTB Knobby
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info




