Tyre Mitas X-Road 700x33 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
10952860
Description
Tyre Mitas X-Road 700x33 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
An extremely durable rubberised fabric combined with high-density polymer threads, protecting the entire sidewall and bead area. Its excellent elasticity characteristics and negligible weight ensure outstanding riding properties of the Textra equipped Tubeless Supra.
Specifications
| SKU | 210000002208 |
| Barcode # | 8593375524599 |
| Brand | MITAS |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.003900000m3 |
| Unit Of Measure | Each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Handlebar Road PRO LT Compact 31.8x44cm
More From This Category
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Standard Street-Park Mac2+, 20" x 2.30", Black-Black Sidewall
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Mitas X-Road 700x38 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
$90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 29x2.25 Tubeless
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
KHE MVP BMX Bike Tyre Street 20" x 2.30" Black with White Pinline
$119.99 $99.99
or 4 payments of $25.00 with
Info
Tyre Continental Grand Prix GP5000 700x30C (30-622) Road
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Maxxis Crossmark II Exo TR Folding 27.5x2.25
$80.00
or 4 payments of $20.00 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.25 Tubeless
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info





