Tyre Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
DOL728SP
Description
Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
-
Fast pro road competition tire with excellent wet-weather characteristics
-
Silkworm puncture protection
-
Sturdy enough to repel punctures - and at this price, a great high-performance training tyre
-
Av. 275gms
Specifications
| SKU | 210000002191 |
| Barcode # | 4717784034119 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$32.00
or 4 payments of $8.00 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads for BB5 Organic/Steel (1 Pair)
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Handlebar Road PRO LT Compact 31.8x44cm
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
Maxxis Tyre Levers (Set of 2 levers)
More From This Category
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
TYRE 24 x GREY (Non-marking Wheelchair friendly) (25-540)
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Speedo LT 20x1.9 Folding
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Maxxis Race TT 27.5x2.20 EXO TR
$54.95
or 4 payments of $13.74 with
Info
Tyre Maxxis Overdrive Excel Wirebead 700x40C 60TPI Silkshield w/Reflective Strip
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$39.00 $24.95
or 4 payments of $6.24 with
Info
Freedom Tyre Black Metro 26x2.0 Street Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info




