Tyre Maxxis Race TT 27.5x2.20 EXO TR
TB90976000
Description
Tyre Maxxis Race TT 27.5x2.20 EXO TR
-
Low rolling resistance
-
Ramped and siped square knob design - works on rocks and hardpack, doesn't clog up on muddy trails
-
Tubeless Ready (TR)
-
EXO sidewall protection
-
Made-in-Taiwan means superior quality
Specifications
| SKU | 210000002415 |
| Barcode # | 4717784033099 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.684000000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$50.00
or 4 payments of $12.50 with
Info
Cycling Shoe Cover Neoprene Suit Clipless Pedals 47-49
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Chain Shimano CN-E6070 9-Speed for Steps (E-Bike)
More From This Category
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
KHE MVP BMX Bike Tyre Street 20" x 2.30" Black with White Pinline
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Speedo LT 20x1.9 Folding
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Folding Premium Mac2+ , Street-Park, 20" x 2.30", Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Tyre Freedom Cutlass 26x2.0 MTB Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Khe Folding Bmx Bike Tyre Premium Mac1, White, 20"X1.70", Flat Land Tyre
$49.95
or 4 payments of $12.49 with
Info
Khe Dan Lacey Bmx Bike Tyre Regular Side Wall, W/O Snake Skin, W/O Puncture Proof, 20"X2.40"
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Khe Dan Lacey Bmx Bike Tyre Black, 20"X2.40"
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info




