Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45
10952809
Description
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45 Tubeless
|
27.5 x 2.45 TEXTRA
|
1150g
|
|
29 x 2.45 TEXTRA
|
1260g
|
“The Kratos is wonderfully predictable and it handles corners with ease.” – MTBR.com
“While impressed with the cornering and rolling the characteristics, what impressed me most on these high end tyres was the “feel” – Hero Dirt Australia
The Kratos front hooked up well. The removal of doubt enabled me to look further up trail and concentrate on maintaining flow and railing berms. Braking traction was excellent. Steering transition from side to side was also very good, with no vague spots where the tyre starts to get slippy before biting again. – Bicycles.net.au
Specifications
| SKU | 210000002133 |
| Barcode # | 8593375523653 |
| Brand | MITAS |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Velo Bike Saddle Velo Plush Gel Deep Channel - Gents
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Shimano Disc Brake Pads M02 Resin With Spring (1 Pair)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Seatpost Pro LT 30.9x400mm 20mm Offset Black
More From This Category
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x40
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
KHE BMX Bike Tyre ACME, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Freedom Tyre Black Diamond 29x2.25 MTB Black
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Aggressor 29x2.30 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Scylla 26x2.25 Tubeless
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
TYRE 24 x GREY (Non-marking Wheelchair friendly) (25-540)
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Tyre 20X1.75 Duro BMX Comp 3 Black
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info






