Tyre Mitas Kratos Textra+ 29x2.45 Tubeless
10967351
Description
Tyre Mitas Kratos Textra+ 29x2.45 Tubeless
An extremely durable rubberised fabric combined with high-density polymer threads, protecting the entire sidewall and bead area. Its excellent elasticity characteristics and negligible weight ensure outstanding riding properties of the Textra equipped Tubeless Supra.
Specifications
| SKU | 210000002817 |
| Barcode # | 8593375532792 |
| Brand | MITAS |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.003900000m3 |
| Unit Of Measure | Each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Bottom Bracket SRAM DUB PF30 PressFit 86.5mm Road
More From This Category
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Standard Street-Park Mac2+, 20" x 2.30", Black-Black Sidewall
$119.99 $99.99
or 4 payments of $25.00 with
Info
Tyre Continental Grand Prix GP5000 700x30C (30-622) Road
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
TYRE 24 x GREY (Non-marking Wheelchair friendly) (25-540)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas X-Road 700x33 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Folding Premium Mac2+ , Street-Park, 20" x 2.30", Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Street-Park Mac3, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Ocelot 24x2.1 MTB Knobby
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info


