Pedals Kids 1/2" Axle for 12-16 inch Bikes Black
3473
Description
Kids Junior Platform Bike Pedals 1/2” Black
80x60mm
These quality bike pedals from Wellgo are the ideal size for junior riders, with a 6x8cm platform and raised pins to provide extra traction. These are recommended for 12-16” bikes, or kids aged 2 to 6.
These pedals have a 1/2” axle, which is suitable for one-piece cranks. Please ensure you measure your previous pedal’s axle prior to purchasing - there are only two size options: 1/2” 12.7mm or 9/16” 14.3mm
FEATURES:
- 1/2” (12.7mm) Axle
- Ideal size for junior riders
- Platform size: 6 x 8cm
- Reflectors on sides
- Raised pins for added grip
- One-piece Polypropylene Body
- Weight: 220g (pair)
Specifications
| SKU | 3473 |
| Barcode # | 9339506045996 |
| Brand | BPW |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000048000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$49.00 $19.95
or 4 payments of $4.99 with
Info
TBD Bike TUBE 12-1/2 x 2-1/4 Schrader (CAR VALVE 40MM) Pack of 5 TUBEs
$40.00
or 4 payments of $10.00 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN300 68x117.5mm (Crank bolts NOT included)
More From This Category
$220.00
or 4 payments of $55.00 with
Info
Promax Inner Brake Cables Stainless Suit Mtb
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Shimano Rear Derailleur Deore RD-M6000-SGS 10-Speed Long Cage
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH112
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH57
$5.00
or 4 payments of $1.25 with
Info
Luft CO2 Replacement Cartridge 16Gram
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
SRAM Rear Derailleur GX Type 2.1 2x10-Speed Medium Cage
$79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info



