Tyre Maxxis Refuse Folding 700x25
REF25BK
Description
Tyre Maxxis Refuse Folding 700x25
-
A highly puncture-resistant cycle tyre
-
Relatively high rolling resistance for fitness training
-
Features MaxxShield construction
-
Comfortable across a range of road surfaces
-
The perfect high-mileage tyre especially at this price
Specifications
| SKU | 210000002180 |
| Barcode # | 4717784018010 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Velo Bike Saddle Velo Plush Gel Deep Channel - Gents
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Shimano Disc Brake Pads M02 Resin With Spring (1 Pair)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Seatpost Pro LT 30.9x400mm 20mm Offset Black
More From This Category
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Tyre Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.25 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Freedom Tyre Black Diamond 27.5x2.25 MTB Black
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x35
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre Mitas Flash APS 700x28
$69.95
or 4 payments of $17.49 with
Info






