Cassette Shimano CS-M770 9-Speed 11-32 Deore XT
ICSM7709132
Description
Cassette Shimano CS-M770 9 Speed 11-32 Deore XT
The CS-M770 9-speed cassette fits into the superceded 9-speed Deore XT group. Superceded maybe, but how nice were the older 9-speed XT components!?!?
Who is this product for? You're lucky enough (many would say...) to still have a 9-speed Shimano-equipped mountain bike.
Features:
* Old-school XT quality
* Aluminium 'spider' saves weight, looks great
* Aluminium lockring
Specifications
| SKU | 210000000572 |
| Barcode # | 4524667130192 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
Product PDF
The file will be opened in a new window or tab if your browser allows viewing of pdf files.
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$29.95 $9.00
or 4 payments of $2.25 with
Info
Pedals Non Slip Ball Bearing 9/16 Inch Alloy
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Fork Steerer Expander 1 1/8"x32mm
$59.00 $49.00
or 4 payments of $12.25 with
Info
Prodigee Mounting System for Icon Rear Baby Seat
More From This Category
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Ventura Cassette 9-Speed 11-32T Index Silver
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Ventura Cassette 9-Speed 14-25T Index Silver
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Cassette Shimano CS-HG400-9 9-Speed 11-25
$125.00
or 4 payments of $31.25 with
Info
Cassette Shimano CS-M770 9-Speed 11-34 Deore XT
$40.00 $35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Cassette Shimano CS-HG400-9 9-Speed 11-32
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Cassette Shimano CS-HG50-9 9-Speed 11-30
$45.00 $32.00
or 4 payments of $8.00 with
Info
Cassette Shimano CS-HG400-9 9-Speed 11-28
$9.99 $6.00
or 4 payments of $1.50 with
Info


