Pedals Non Slip Ball Bearing 9/16 Inch Alloy
Description
Our Quality Pedals offer stable footing for both leisurely and aggressive riders.
- Non Slip Pedal
- Alloy Silver With Black Rubber Inlay
- Platform Size: 95 X 71 mm
- Black 9/16 2-Face Axle With Left and Right Marking (Without Allen Key Head)
- With Ball Bearings
- With Our German Approval No. K-124
- Nett weight 498 G / Pair
Specifications
| SKU | 311008 |
| Barcode # | 9324182700284 |
| Brand | The Bicycle Depot |
| Shipping Weight | 0.1610kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.000644000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$15.00 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2X1/8X116L Single Speed W/CT-840 Spring-Clip Connector Dark Blue
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Cassette Shimano CS-HG50 8-Speed 12-23
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Di2 Electric Wire EW-SD50 700mm
$799.00 $599.00
or 4 payments of $149.75 with
Info
Jamis Allegro A2 Men's and Women's
More From This Category
$15.00 $9.95
or 4 payments of $2.49 with
Info
Pedals Kids 9/16" Axle for 12-16 inch Bikes Black
$69.00 $29.00
or 4 payments of $7.25 with
Info
M-Wave Pedals Half Clipless Alloy Suits Shimano Cleats
$15.00 $9.95
or 4 payments of $2.49 with
Info
Pedals Kids 1/2" Axle for 12-16 inch Bikes Black
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Vp Pedal Mtb Alloy Body With Non Slip Black Rubber 9/16 Inch
$149.00 $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Pedals Shimano GR500 Flat Platform Black
$15.95 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Pedals Non Slip Ball Bearing 9/16 Inch
$49.95 $19.95
or 4 payments of $4.99 with
Info
VP Pedals MTB Alloy Body & Cage Cartridge Bearing 9/16 Inch
$29.95 $25.95
or 4 payments of $6.49 with
Info

