Chain Joining Link KMC 6/7/8-Speed (Pack Of 2)
CL573R-SILVER
Description
Chain Joining Link 6/7/8-Speed KMC Silver Single
KMC is the largest bicycle chain manufacturer in the world.The KMC joining link enables joining the chain without the guesswork of rivetting. Using a KMC link is by far the safest and quickest way to join a chain, both in the workshop or in an emergency out on the road or trail. Allows easy removal and re-fitting of the chain for cleaning away from the bike. Consider carrying a spare in your seatbag! Comes complete with 'Made in Taiwan' quality.
Who is this product for? Your bike has 6,7 or 8 cogs on the rear wheel.
The Bicycle Depot Technical Top Tip: This model of KMC joining link can be re-used up to 5 times.
Specifications
| SKU | 210000000651 |
| Barcode # | 766759057305 |
| Brand | KMC |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG701-11 Ultegra/XT 11-Speed 116L
$15.00 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2X1/8X116L Single Speed W/CT-840 Spring-Clip Connector Dark Blue
$72.00
or 4 payments of $18.00 with
Info
Chain SRAM PC 1071 10-Speed
$17.50 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2X3/32X116L 6-12-18sp W/Quick Connector CT830 Brown/Dark Silver
$60.01
or 4 payments of $15.00 with
Info
Chain Shimano CN-HG93 9-Speed
$29.00 $16.95
or 4 payments of $4.24 with
Info
Bicycle Chain 1/2x11/128x116L 9-18-27 speed W/Quick Connector CT820-9S Silver/Dark Silver
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Chain Shimano CN-6600 10-Speed for Triple Chainrings
$85.00 $70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info

