Chain Shimano CN-M8100 12-Speed Xt 138 Links W/Quick Link
ICNM8100138Q
Description
SHIMANO CN-M8100 12-SPEED XT CHAIN WITH 138 LINKS & QUICK LINK
-
Proprietary design ensures smooth shifts and strength
-
Extended inner plate improves chain engagement and retention
-
DYNAMIC CHAIN ENGAGEMENT+
-
Compatible with 12-speed drivetrain
-
Easy connection (SM-CN910-12)
-
Use assembly tool QUICK-LINK connecting & removing pliers (TL-CN10)
- Superb 'Made-in-Japan' quality and traditional XT strength and durability
- When fitting a new chain, check wear on cassette and chainrings as a new chain may 'skip' on worn parts
|
MODEL NO
|
CN-M8100
|
|---|---|
|
SERIES
|
DEORE XT M8100 Series
|
|
Average weight
|
252gms
|
|
Remarks
|
QUICK-LINK
|
|
Type
|
HG 12-speed
|
|---|---|
|
E-BIKE rear derailleur system compatible
|
✔
|
|
Pin link plate
|
Gray
|
|
Roller link plate
|
Chromizing
|
|
Chromizing treatment roller link pin
|
✔
|
Specifications
| SKU | 210000002902 |
| Barcode # | 4550170443887 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$699.00 $449.00
or 4 payments of $112.25 with
Info
KHE BARCODE LL 2022/23 20 inch Aluminium BMX only 10.0kg
More From This Category
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain SRAM PC 1130 11-Speed
$29.00 $16.95
or 4 payments of $4.24 with
Info
Bicycle Chain 1/2x11/128x116L 9-18-27 speed W/Quick Connector CT820-9S Silver/Dark Silver
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Chain Shimano CN-HG71 6/7/8 Speed
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Chain Shimano CN-M9100 XTR 12-Speed 126 Links (With Quick-Link)
$49.00 $26.95
or 4 payments of $6.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2x11/128x116L 10-20-30 speed W/Quick Connector CT820-10S Silver/Silver
$95.00
or 4 payments of $23.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG901-11 11-Speed (With Quick-Link)
$17.50 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2X3/32X116L 6-12-18sp W/Quick Connector CT830 Brown/Dark Silver
$50.00
or 4 payments of $12.50 with
Info


