Bicycle Chain 1/2x11/128x116L 10-20-30 speed W/Quick Connector CT820-10S Silver/Silver
Description
The Bicycle Depot cockpit products are a great value to spruce up your current bike. The Bicycle Depot 116 Link Bicycle Chain for 10-20-30 Speed bikes can get your bike running smooth. The chain includes a connection link for quick installation.
Description
Product Name : SP1002
Product Category : 10 SPEED SERIES
Product Intro :
- Super light chain, light-weight hollow plate design.
- Forging concave pin and wear-resisting surface treatment to increase chain durability.
- W/Quick Connector CT820-10S 10 Speed: CT-820-1 (Pin length: 5.7mm / 6.0mm)
- SHIMANO / SRAM / Campagnolo drivetrain system compatible.
Size: 1/2"x11/128"
Pin Length: 5.70mm
Color of Plates(outer/lnner):Silver/Sliver
Speed of Sprocket:10
Weight(g/116Links): 270g
Compatibility: SHIMANO/SRAM/Campagnolo system compatible
Specifications
| SKU | 302205 |
| Barcode # | 9324183022057 |
| Brand | The Bicycle Depot |
| Shipping Weight | 0.3230kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000120000m3 |
| Unit Of Measure | Each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$29.95
or 4 payments of $7.49 with
Info
Bicycle Cable Loop Key Lock 1.25M x 10MM Patented Loop Lock Design CCM Brand
More From This Category
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Chain Shimano CN-6600 10-Speed for Triple Chainrings
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG701-11 Ultegra/XT 11-Speed 116L
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain SRAM PC 1130 11-Speed
$85.00 $70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Chain Shimano CN-M8100 12-Speed Xt 138 Links W/Quick Link
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG701-11 Ultegra/XT 11-Speed 126L
$17.50 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2X3/32X116L 6-12-18sp W/Quick Connector CT830 Brown/Dark Silver
$15.00 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Bicycle Chain 1/2X1/8X116L Single Speed W/CT-840 Spring-Clip Connector Dark Blue
$115.01
or 4 payments of $28.75 with
Info

