Chain Shimano CN-M7100 SLX 12-Speed 126 Links W/Quick Link
ICNM7100126Q
Description
SHIMANO CN-M7100 SLX 12-SPEED CHAIN 126 LINKS w/QUICK LINK
-
Proprietary design ensures smooth shifts and strength
-
Extended inner plate improves chain engagement and retention
-
DYNAMIC CHAIN ENGAGEMENT+
-
Compatible with 12-speed drivetrain
-
Easy connection (SM-CN910-12)
-
Non-reusable
-
Use tool QUICK-LINK connecting & removing pliers (TL-CN10)
-
QUICK-LINK
-
QUICK-LINK connecting & removing pliers (TL-CN10)
-
Superb 'Made-in-Japan' quality and traditional Shimano SLX durability and performance
|
MODEL NO
|
CN-M7100
|
|---|---|
|
SERIES
|
SLX M7100 Series
|
|
Average weight
|
252gms
|
|
Remarks
|
QUICK-LINK
|
|
Type
|
HG 12-speed
|
|---|---|
|
E-BIKE rear derailleur system compatible
|
✔
|
|
Pin link plate
|
Gray
|
|
Roller link plate
|
SIL-TEC
|
|
Chromizing treatment roller link pin
|
✔
|
Specifications
| SKU | 210000002903 |
| Barcode # | 4550170443870 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Cassette Shimano CS-HG50 8-Speed 12-23
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Di2 Electric Wire EW-SD50 700mm
More From This Category
$35.50
or 4 payments of $8.88 with
Info
Chain Shimano CN-HG601-11 11 Speed 116 Links With Quick Link
$12.50
or 4 payments of $3.12 with
Info
Shimano Quick-Link SM-CN900-11 11-Speed Joining Link
$19.95 $7.50
or 4 payments of $1.88 with
Info
Bicycle Chain 1/2X3/32X116L 7-14-21sp W/Quick Connector CT830 Dark Silver/Brown
$115.01
or 4 payments of $28.75 with
Info
Chain Shimano CN-E8000-11 11-Speed for Steps/E-Bike (Quick-Link Included)
$60.01
or 4 payments of $15.00 with
Info
Chain Shimano CN-HG93 9-Speed
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG701-11 Ultegra/XT 11-Speed 116L
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Chain Campagnolo Record 9-Speed
$9.95
or 4 payments of $2.49 with
Info



