Derailleur Rear Shimano RD-M786 XT 10-Speed GS Medium-Cage Shadow+ Silver
IRDM786GSS
Description
Derailleur Rear Shimano RD-M786 XT 10-Speed GS Medium-Cage Shadow+ Silver
|
MODEL NO
|
RD-M786-GS
|
|---|---|
|
SERIES
|
DEORE XT M780 Series
|
|
Color
|
Silver | Black
|
|
Average weight
|
262 g
|
|
|
|
|---|---|
|
Top-normal spring type|SHIMANO SHADOW RD+
|
✔
|
|
Mount|Direct attachment (conventional)
|
✔
|
|
Mount|Direct mount
|
X*
|
|
Max. front difference
|
18T
|
|
Low sprocket|Max.
|
36T
|
|
Low sprocket|Min.
|
32T
|
|
Top sprocket|Max.
|
11T
|
|
Top sprocket|Min.
|
11T
|
|
Fluoric coated link bushings
|
4
|
|
Pulley|Guide pulley bearing
|
Sealed Bearing
|
|
Pulley|Tension pulley bearing
|
Sealed Bearing
|
|
Pulley|Teeth
|
11T
|
|
Pulley|Sunken type pulley screw
|
✔
|
|
B-axle|Hollow axle
|
✔
|
Specifications
| SKU | 210000002412 |
| Barcode # | 4524667299479 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
Waterbottle Alloy 500Ml Silver/Black
More From This Category
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Shimano Rear Derailleur Deore RD-M6000-SGS 10-Speed Long Cage
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH112
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH57
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
SRAM Rear Derailleur GX Type 2.1 2x10-Speed Medium Cage
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Shimano Dura-Ace Di2 Junction Unit (A) SM-EW90-a
$70.00
or 4 payments of $17.50 with
Info
Wheels Manufacturing Derailleur Hanger DH245
$95.00
or 4 payments of $23.75 with
Info
Shimano Rear Derailleur Deore RD-M5120-SGS 10/11-Speed
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info


