Disc Brake Mount Adaptor Shimano 180mm Post Mount/ A-Std Front SM-MA-F180P/SA
ISMMAF180PSA
Description
Brake Disc Caliper Adaptor Shimano 180mm Post Mount/ A-Std Front SM-MA-F180P/SA
This is a Genuine 'Made-in-Japan' quality Shimano product.
It is the correct shape to provide clearance for all Shimano disc brake calipers, with Fasteners included
Product Highlights:
-
Compatibility: Front post mount setups with 160mm mounts; adapts to 180mm rotors
-
Material: Durable aluminum construction for lightweight strength
-
Installation: Includes mounting bolts for straightforward setup
-
Application: Ideal for mountain and hybrid bikes requiring enhanced braking performance
-
Design: Precision-engineered for optimal alignment and braking efficiency
Specifications
| SKU | 210000000291 |
| Model # | ISMMAF180PSA |
| Barcode # | 4524667108146 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Unit Of Measure | ea |
Product PDF
The file will be opened in a new window or tab if your browser allows viewing of pdf files.
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
Ventura Mudguard Set 26-28Inch Front&Rear
More From This Category
$38.01
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads Guide/Trail Organic/Steel (1 Pair)
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Mount Adaptor 160mm Rear Flat Mount
$32.00
or 4 payments of $8.00 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads for BB5 Organic/Steel (1 Pair)
$199.00 $160.00
or 4 payments of $40.00 with
Info
Disc Brake Rear Shimano BR-M6100 Deore (Incl. Lever, Line & Caliper) (Left)
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Disc Brake Pads Shimano K05Ti Resin
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Disc Brake Rotor Shimano SM-RT70 SLX/105 Centrelock 160mm
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Pads BR-MT400 B03S Resin (1 Pair)
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info

