Disc Brake Rotor Shimano RT-CL800 Ultegra 160mm
IRTCL800SI
Description
Disc Brake Rotor Shimano RT-CL800 Ultegra 160mm
With a focus on decreasing disc brake rotor heat deformation, the result of the new disc brake rotor is quieter than ever brake performance without sacrificing weight or heat dissipation.
- Quieter than ever, but with superb, consistent braking performance on any long, steep descents thanks to excellent heat dissipation
- The new arm shape is more robust, leading to quieter operation
- Disc brake rotor size: 160 mm
- Lockring included
| MODEL NO | RT-CL800 |
|---|---|
| SERIES | ULTEGRA R8100 Series |
| Average weight | 114gms |
| CENTER LOCK | ✔ |
| ICE TECHNOLOGIES | ✔ |
|---|---|
| ICE TECHNOLOGIES FREEZA | ✔ |
| Outside diameter (mm)|203 | X (NEW) |
| Outside diameter (mm)|180 | ✔ |
| Outside diameter (mm)|160 | ✔ |
| Outside diameter (mm)|140 | ✔ |
| Pad lining shape compatibility|Narrow | ✔ |
Specifications
| SKU | 210000002848 |
| Barcode # | 4550170232771 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
Ventura Mudguard Set 26-28Inch Front&Rear
More From This Category
$19.95 $14.95
or 4 payments of $3.74 with
Info
Disc Brake Mount Adaptor Shimano 180mm SM-MA-F180P/PC Caliper: Post F/Fork: Post Front
$38.00
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM Disc Brake Pads Avid Juicy/BB7 Organic/Steel (1 Pair)
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
Shimano Brake Pads BR-M970 V-Brake Inserts (M70R2 for Severe Conditions)
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Shimano BR-MT200 Front Brake Lever, Line & Caliper
$89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Shimano Deore XT Disc Rotor SM-RT76 160mm
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Disc Brake Pads N03A-RF Resin With Fins (1 Pair)
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info

