Disc Brake Rotor Shimano SM-RT86 6-Bolt 160mm XT
ISMRT86S2
Description
Disc Brake Rotor Shimano SM-RT86 6-Bolt 160mm XT
-
ICE TECHNOLOGY Rotor: Cooling technology for consistent performance
-
Clad rotor blade: stainless steel/aluminum/stainless steel 3 layer-sandwich structure
-
Mud shedding design rotor blade
-
Lightweight/heat resistance
-
Less fade, less noise and longer pad life
PRODUCT SPECIFICATIONS
| MODEL NO | SM-RT86 |
|---|---|
| SERIES | DEORE XT T8000 Series |
| Average weight | 135 (160 mm) |
| Remarks | With anti loosen tightening plate |
| 6-bolt (P.C.D. 44 mm) | ✔ |
|---|---|
| ICE TECHNOLOGIES | ✔ |
| Alloy lock ring | ✔ |
| Pad lining shape compatibility|Narrow | ✔ |
TECHNOLOGIES
Specifications
| SKU | 210000001584 |
| Barcode # | 4524667744672 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$77.50
or 4 payments of $19.38 with
Info
Disc Brake Rotor Shimano RT-CL800 Ultegra 160mm
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
Brake Pads Shimano Dura-Ace R55C4 (For alloy rims) 1 Pair
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
Disc Brake Mineral Oil Shimano 100ML
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Disc Brake Pads N03A-RF Resin With Fins (1 Pair)
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Shimano BR-MT200 Rear Brake Lever, Line & Caliper
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Brake Pads Koolstop Pro Max 4mm/4mm 2010 KS-D721
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Disc Brake Rotor Shimano SM-RT70 SLX/105 Centrelock 140mm
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
