Freedom Tyre 27.5x1.95 MTB Black Gravel Armour Protection
FTGR275195
Description
Freedom Tyre 27.5x1.95 MTB Black
Gravel Armour Protection
Small block tread pattern for low rolling resistance on compacted gravel, and raised side knobs for grip on soft surfaces.
3mm puncture resistant under tread layer repels foreign objects
Single Compound
Armour Protection
Grippy for unsealed surfaces
Specifications
| SKU | 210000002882 |
| Barcode # | 9341983044188 |
| Brand | FREEDOM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.700m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.029400000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Mitas X-Road 700x38 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Street-Park Mac3, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Freedom Tyre Black Diamond 29x2.25 MTB Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x40
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
KHE BMX Bike Tyre ACME, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Scylla 26x2.25 Tubeless
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Ocelot 24x2.1 MTB Knobby
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info


