Tyre Mitas X-Road 700x38 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
10967325
Description
Tyre Mitas X-Road 700x38 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
An extremely durable rubberised fabric combined with high-density polymer threads, protecting the entire sidewall and bead area. Its excellent elasticity characteristics and negligible weight ensure outstanding riding properties of the Textra equipped Tubeless Supra.
Specifications
| SKU | 210000002438 |
| Barcode # | 8593375532235 |
| Brand | MITAS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.684000000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Speedo LT 20x1.9 Folding
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Khe Folding Bmx Bike Tyre Premium Mac1, White, 20"X1.70", Flat Land Tyre
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.25 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x35
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
KHE MVP BMX Bike Tyre Street 20" x 2.30" Black with White Pinline
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Puncture Proof Street-Park Mac2+, 20" x 2.30", Black-Black Sidewall
$80.00
or 4 payments of $20.00 with
Info


