Promax Brakepads For Disc Brake
Description
Promax Rubber and Disc Brake Pads provide fantastic stopping power.
To Suit Promax Dsk-400.
One Pair On Promax Blister Card
- Brake-Pads For Disc-Brake Dsk-610 J
- Sintered (Metallic) Compound
- Art.No. 360550 (F) And Art.No. 360555 (R)
- 1 Pair
- En Approved (En 14766)
The EN 14766 European Standard specifies safety and performance requirements for the design, assembly, and testing of bicycles and sub-assemblies intended for off-road, rough-terrain use, and lays down guide lines for instructions on the use and care of such bicycles.
Specifications
| SKU | 360567 |
| Barcode # | 9324183605670 |
| Brand | The Bicycle Depot |
| Shipping Weight | 0.0540kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.000216000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
Brake Lever Hoods for Vintage Aero Levers Bikelane
$220.00
or 4 payments of $55.00 with
Info
Promax Inner Brake Cables Stainless Suit Mtb
$20.00 $17.50
or 4 payments of $4.38 with
Info
KHE AFFIX Upper Rotor Cable Black (325/460 mm)
$38.00
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM Disc Brake Pads Avid Juicy/BB7 Organic/Steel (1 Pair)
$3.00
or 4 payments of $0.75 with
Info

