SHIMANO QUICK-LINK SM-CN910-12 12-Speed Chain Joining Link
ISMCN91012BS
Description
SHIMANO QUICK-LINK SM-CN910-12 12-Speed Chain Joining Link
The SM-CN910-12 Shimano Quick-Link is the only way to join a Shimano 12-speed Hyperglide road or mountain bike chain.
Who is this product for? You have a 12-speed Shimano bike.
The Bicycle Depot Technical Top Tip: A pair of link pliers will make the job of fitting and removing the Shimano Quick-Link a lot easier. Note: The SM-CN910-12 Quick-Link is 'single use only'.
FEATURES
- Easy connect
- Quick assembly tool also available
- Non-reusable
- Note: Not compatible current HG-X11 chains
PRODUCT SPECIFICATIONS
| MODEL NO | SM-CN910-12 |
|---|---|
| SERIES | SLX M7100 Series |
| Remarks | QUICK-LINK for HG 12-speed chain |
| E-BIKE rear derailleur system compatible | ✔ |
| Compatible chain | HG 12-speed |
|---|---|
| Pin link plate | Nickel plated |
| Chromizing treatment link pin | ✔ |
TECHNOLOGIES
Specifications
| SKU | 210000000644 |
| Barcode # | 20032401 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG701-11 Ultegra/XT 11-Speed 126L
$19.95 $7.50
or 4 payments of $1.88 with
Info
Bicycle Chain 1/2X3/32X116L 7-14-21sp W/Quick Connector CT830 Dark Silver/Brown
$35.50
or 4 payments of $8.88 with
Info
Chain Shimano CN-HG601-11 11 Speed 116 Links With Quick Link
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Chain Shimano CN-6701 10-Speed
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Chain Shimano CN-M9100 XTR 12-Speed 126 Links (With Quick-Link)
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain SRAM PC 1130 11-Speed
$115.01
or 4 payments of $28.75 with
Info
Chain Shimano CN-E8000-11 11-Speed for Steps/E-Bike (Quick-Link Included)
$12.50
or 4 payments of $3.12 with
Info

