Tyre Maxxis High Road Folding 700x23C 120TPI HYPR Compound and K2 Protection
HRD723 COMPETITION ROAD TYRE
Description
Tyre Maxxis High Road Competition Folding 700x23C 120TPI
HYPR Compound (Providing Supreme Wet Grip Performance)
and K2 Puncture Protection
Maxxis’ all-purpose road race tyre receives a refresh for 2021 with a new lighter weight casing, upgraded puncture protection, and a revised tread pattern. The result is a lighter, faster, and more durable High Road.
- 700 x 23C
- Folding
- 120 TPI casing
- HYPR Racing Compound
- K2 Puncture Protection
- ETRTO: 23-622
- Colour: Black
- Av. 275gms
- Supplier Part Number ETB00243000
Specifications
| SKU | 210000002865 |
| Barcode # | 4717784038438 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
KHE MVP BMX Bike Tyre Street 20" x 2.30" Black with White Pinline
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Maxxis Race TT 27.5x2.20 EXO TR
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Speedo LT 20x1.9 Folding
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Folding Premium Mac2+ , Street-Park, 20" x 2.30", Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Tyre Freedom Cutlass 26x2.0 MTB Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Khe Folding Bmx Bike Tyre Premium Mac1, White, 20"X1.70", Flat Land Tyre
$49.95
or 4 payments of $12.49 with
Info
Khe Dan Lacey Bmx Bike Tyre Regular Side Wall, W/O Snake Skin, W/O Puncture Proof, 20"X2.40"
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info



