Tyre Michelin Power Endurance 700x28 Folding
MPE28
Description
Tyre Michelin Power Endurance 700x28 Folding
-
20% more puncture protection when compared to Michelin Pro4 Endurance
-
X-Miles compound
-
Aramid Protek+ puncture protection
-
3x110 Threads Per Inch count
-
Weight: 255g (28C)
Specifications
| SKU | 210000002514 |
| Barcode # | 3528704648597 |
| Brand | MICHELIN |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x40
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
KHE BMX Bike Tyre ACME, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Freedom Tyre Black Diamond 29x2.25 MTB Black
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Aggressor 29x2.30 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Scylla 26x2.25 Tubeless
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
TYRE 24 x GREY (Non-marking Wheelchair friendly) (25-540)
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Tyre 20X1.75 Duro BMX Comp 3 Black
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info



