Bottom Bracket Shimano BB-RS500 Tiagra 68mm BSA/English
EBBRS500B
Description
Bottom Bracket Shimano BB-RS500 Tiagra 68mm BSA/English
|
MODEL NO
|
BB-RS500
|
|---|---|
|
SERIES
|
SORA R3000 Series
|
|
Average weight
|
92
|
|
HOLLOWTECH II bottom bracket|Threaded bottom bracket type
|
✔
|
|
Threaded bottom bracket shell width (mm)|68
|
✔
|
|---|
Specifications
| SKU | 210000000247 |
| Barcode # | 4524667926177 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$19.95 $15.50
or 4 payments of $3.88 with
Info
Wire Bike Basket Suit Rear Carrier Hook Attachment with Handle
$49.00 $19.95
or 4 payments of $4.99 with
Info
TBD Bike TUBE 26 x 1.75/2.125 48mm Schrader (LONG VALVE) Pack of 5 TUBEs
More From This Category
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
PRO Hollowtech II Bottom Bracket Tool
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Shimano Saint Bottom Bracket SM-BB71-41C 104.5/107mm Press-Fit
$119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Bottom Bracket SRAM BBPF30 PressFit
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN55 73x107mm
$90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Bottom Bracket SRAM DUB Pressfit BB92 MTB 89/92mm
$89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Shimano Dura-Ace Bottom Bracket SM-BB92-41B 86.5mm Press-Fit
$109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Bottom Bracket SRAM DUB PF30 PressFit 86.5mm Road
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info


