Bottom Bracket SRAM DUB Pressfit BB92 MTB 89/92mm
SR006418016000
Description
Bottom Bracket SRAM DUB Pressfit BB92 MTB 89/92mm
-
One oversized spindle to work across every bottom bracket specification.
-
Significantly lighter than PFGXP system
-
Easier installation by allowing you to press the bearing cups into the frame
-
Sealed cartridge bearings available in both stainless and ceramic versions
Specifications
| SKU | 210000000258 |
| Barcode # | 710845813757 |
| Brand | SRAM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$40.00
or 4 payments of $10.00 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN300 68x117.5mm (Crank bolts NOT included)
$15.00 $9.95
or 4 payments of $2.49 with
Info
Pedals Kids 1/2" Axle for 12-16 inch Bikes Black
More From This Category
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
PRO Hollowtech II Bottom Bracket Tool
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Shimano Saint Bottom Bracket SM-BB71-41C 104.5/107mm Press-Fit
$119.00
or 4 payments of $29.75 with
Info
Bottom Bracket SRAM BBPF30 PressFit
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN55 73x107mm
$89.00
or 4 payments of $22.25 with
Info
Shimano Dura-Ace Bottom Bracket SM-BB92-41B 86.5mm Press-Fit
$109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Bottom Bracket SRAM DUB PF30 PressFit 86.5mm Road
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info


