Disc Brake Rotor Shimano SM-RT70 SLX/105 Centrelock 160mm
ISMRT70S
Description
Disc Brake Rotor Shimano SM-RT70 SLX/105 Centrelock 160mm
Shimano Model: ISMRT70S
* 160mm
* E-bike rated
* Icetech
* Centrelock - lockring included
FEATURES
- Crisp, consistent braking anytime you need to slow down thanks to the frigid power of ICE TECHNOLOGIES
- Better heat radiation
- Stainless steel/Aluminum/Stainless steel 3-layer sandwich structure
- Lightweight
PRODUCT SPECIFICATIONS
| MODEL NO | SM-RT70 |
|---|---|
| Average weight | 133 (160 mm) |
| Remarks | With anti loosen tightening plate |
| CENTER LOCK | ✔ |
|---|---|
| ICE TECHNOLOGIES | ✔ |
| Outside diameter (mm)|160 | ✔ |
| Pad lining shape compatibility|Narrow | ✔ |
TECHNOLOGIES
Specifications
| SKU | 210000002689 |
| Barcode # | 4524667687061 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
Waterbottle Alloy 500Ml Silver/Black
$135.00
or 4 payments of $33.75 with
Info
Shimano Rear Derailleur Deore RD-M6000-SGS 10-Speed Long Cage
More From This Category
$38.01
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads Guide/Trail Organic/Steel (1 Pair)
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Mount Adaptor 160mm Rear Flat Mount
$32.00
or 4 payments of $8.00 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads for BB5 Organic/Steel (1 Pair)
$199.00 $160.00
or 4 payments of $40.00 with
Info
Disc Brake Rear Shimano BR-M6100 Deore (Incl. Lever, Line & Caliper) (Left)
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Disc Brake Pads Shimano K05Ti Resin
$15.95 $11.95
or 4 payments of $2.99 with
Info
Disc Brake Mount Adaptor Shimano 180mm Post Mount/ A-Std Front SM-MA-F180P/SA
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Pads BR-MT400 B03S Resin (1 Pair)
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info

