Exustar Pedals Mtb Clipless Sealed Cr-Mo Axle Suit Shimano Cleats
Description
Having already produced pedals and shoes for some of the worlds best brand, Exustar is quickly rising to become the finest pedal and shoe maker in the bicycle industry.
- Clippless-Pedal Exustar
- Mtb
- Liquid-Coated Aluminium Body
- Cr-Mo AXLe
- Ball Bearings
- Dual-Sided Binding
- Adjustable Tension (80-150 Kgf.cm)
- 82 X 55 mm
- Weight 360 G/Pair
- Cleat
- E-C05
- Each Pair In Exustar-Box
Specifications
| SKU | 311849 |
| Barcode # | 9324183113328 |
| Brand | The Bicycle Depot |
| Shipping Weight | 0.2150kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.000860000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$49.00 $19.95
or 4 payments of $4.99 with
Info
TBD Bike TUBE 12-1/2 x 2-1/4 Schrader (CAR VALVE 40MM) Pack of 5 TUBEs
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Handlebar Road PRO LT Compact 31.8x44cm
$40.00
or 4 payments of $10.00 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN300 68x117.5mm (Crank bolts NOT included)
More From This Category
$15.00 $9.95
or 4 payments of $2.49 with
Info
Pedals Kids 1/2" Axle for 12-16 inch Bikes Black
$16.50
or 4 payments of $4.12 with
Info
Pedals MTB Polypropylene (PP) 1/2" Axle (Toe Clip Attachable)
$69.00 $29.00
or 4 payments of $7.25 with
Info
M-Wave Pedals Half Clipless Alloy Suits Shimano Cleats
$39.00 $19.95
or 4 payments of $4.99 with
Info
Pedals BMX Alloy 9/16 Axle with Replaceable Pins
$89.00 $35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
M-Wave Pedal Clipless Sealed Bearing Look Compatible
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Vp Pedal Mtb Alloy Body With Non Slip Black Rubber 9/16 Inch
$149.00 $109.00
or 4 payments of $27.25 with
Info
Pedals Shimano GR500 Flat Platform Black
$15.95 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info


