Promax Brakepads For Disc Brake
Description
Promax Rubber and Disc Brake Pads provide fantastic stopping power.
To Suit Shimano Deore Br-M555 And Nexave Br-C901 Hydraulic.
One Pair On Promax Blister Card.
- Brake-Pads For Disc-Brake Shimano Deore Br-M 555 (Hydraulic) / Nexave Br-C901 (Hydraulic)
- Sintered (Metallic) Compound
- With Pin (Spring) Made Of Stainless Steel
- 1 Pair
- With Spring
- En Approved (En 14766)
The EN 14766 European Standard specifies safety and performance requirements for the design, assembly, and testing of bicycles and sub-assemblies intended for off-road, rough-terrain use, and lays down guide lines for instructions on the use and care of such bicycles.
Specifications
| SKU | 360530 |
| Barcode # | 9324183605304 |
| Brand | The Bicycle Depot |
| Shipping Weight | 0.0490kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.000196000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$49.00 $19.95
or 4 payments of $4.99 with
Info
TBD Bike TUBE 12-1/2 x 2-1/4 Schrader (CAR VALVE 40MM) Pack of 5 TUBEs
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Handlebar Road PRO LT Compact 31.8x44cm
$40.00
or 4 payments of $10.00 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN300 68x117.5mm (Crank bolts NOT included)
More From This Category
$38.01
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads Guide/Trail Organic/Steel (1 Pair)
$90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Promax Outer Casing For Brake Cables 2P Teflon For 1.6-2.0MM Brake 30M Roll In Display Box.
$32.00
or 4 payments of $8.00 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads for BB5 Organic/Steel (1 Pair)
$30.00
or 4 payments of $7.50 with
Info
Disc Brake Pads Shimano K05Ti Resin
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Pads BR-MT400 B03S Resin (1 Pair)
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Shimano Brake Pads V-Brake BR-M770 XT (1 Pair)
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info


