Promax Brakepads For Disc Brake
Description
Promax Rubber and Disc Brake Pads provide fantastic stopping power.
To Suit Avid Bb7, Juicy 5/7.
One Pair On Promax Blister Card.
- Brake-Pads For Avid Bb7 &Juicy 5/7
- Fitting For 360543/4 (Dsk-905)
- Sintered (Metallic) Compound
- 1 Pair
- En Approved (En 14766)
The EN 14766 European Standard specifies safety and performance requirements for the design, assembly, and testing of bicycles and sub-assemblies intended for off-road, rough-terrain use, and lays down guide lines for instructions on the use and care of such bicycles.
Specifications
| SKU | 360583 |
| Barcode # | 9324183605830 |
| Brand | The Bicycle Depot |
| Shipping Weight | 0.0510kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.000204000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Shimano Disc Brake Pads N03A-RF Resin With Fins (1 Pair)
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Brake Pads Koolstop Formula R1 Mega The One KS-D330
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Shimano Disc Brake Pads H03A With Spring (1 Pair)
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Pads BR-MT400 B03S Resin (1 Pair)
$1.00
or 4 payments of $0.25 with
Info
Promax Cable Inner Brake Universal Ends
$19.95 $15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info

