Tyre for Wheelchair 26x1 3/8 (37-590) Duro Grey (Non-marking)
4914
Description
Wheelchair Tyre 26x1 3/8 (37-590) Duro Grey (Non-marking)
* Standard replacement tyre for the less-common 26x1 3/8 wheelchair - (Most chairs use the 24 x 1 3/8 size, so please check the sidewall of your tyre for the tyre size before ordering!)
* Grey non-marking compound suits indoor and outdoor use
* Easy to fit
* High quality 'Made-in-Thailand' rubber product
Specifications
| SKU | 210000002094 |
| Barcode # | 4710944865417 |
| Brand | DURO |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$249.00 $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Prodigee ICON Front Bicycle Baby Seat
More From This Category
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x40
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
KHE BMX Bike Tyre Street-Park Mac3, 20" x 2.40", Black-Black Sidewall
$49.95
or 4 payments of $12.49 with
Info
Khe Dan Lacey Bmx Bike Tyre Regular Side Wall, W/O Snake Skin, W/O Puncture Proof, 20"X2.40"
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.25 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Khe Dan Lacey Bmx Bike Tyre Folding Black, 20"X2.40"
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Maxxis Race TT 27.5x2.20 EXO TR
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
KHE BMX Bike Tyre ACME, 20" x 2.40", Brown-Black Sidewall
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info



