Tyre Maxxis Overdrive Wirebead 700x38C 60TPI MaxxProtect
OD738MP
Description
Tyre Maxxis Overdrive Wirebead 700x38C 60TPI
Maxxis brings 'Made-in-Taiwan' quality and superb puncture resistance to your commuter/general purpose bike. The Overdrive comes with 'Maxx Protect' which is really just a tough under-tread layer that is strong enough to repel most of the glass and other junk that would puncture a normal tyre - this is a must for commuters who don't really need a puncture on the way to work or worse, after dark on the way home. Choose the Maxxis Overdrive and you will probably never face this scenario!
Specifications
| SKU | 210000002875 |
| Barcode # | 4717784018034 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$119.99 $99.99
or 4 payments of $25.00 with
Info
Tyre Continental Grand Prix GP5000 700x30C (30-622) Road
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Tyre Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Scylla 26x2.25 Tubeless
$90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 29x2.25 Tubeless
$39.95
or 4 payments of $9.99 with
Info
Khe Bmx Bike Tyre Premium Mac1.5 Black, 20"X2.0" Street
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x35
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info



