Chain Joining Missinglink KMC 9-Speed Silver Single
CLR566R-Silver
Description
Chain Joining MissingLink 9-Speed KMC Silver Single
KMC is the largest bicycle chain manufacturer in the world.The KMC joining link enables joining the chain without the guesswork of rivetting. Using a KMC link is by far the safest and quickest way to join a chain, both in the workshop or in an emergency out on the road or trail. Allows easy removal and re-fitting of the chain for cleaning away from the bike. Consider carrying a spare in your seatbag! Comes complete with 'Made in Taiwan' quality.
Who is this product for? Your bike has 9 cogs on the rear wheel and you need to join a KMC or Shimano chain.
The Bicycle Depot Technical Top Tip: This model of KMC joining link can be re-used up to 5 times.
Specifications
| SKU | 210000002449 |
| Barcode # | 4715575882321 |
| Brand | KMC |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000050000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$249.00 $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Prodigee ICON Front Bicycle Baby Seat
More From This Category
$55.00
or 4 payments of $13.75 with
Info
Chain Shimano CN-HG701-11 Ultegra/XT 11-Speed 116L
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Chain Shimano CN-HG95 10-Speed MTB
$29.00 $16.95
or 4 payments of $4.24 with
Info
Bicycle Chain 1/2x11/128x116L 9-18-27 speed W/Quick Connector CT820-9S Silver/Dark Silver
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
Chain Joining Link KMC 10-Speed Silver
$19.95 $7.50
or 4 payments of $1.88 with
Info
Bicycle Chain 1/2X3/32X116L 7-14-21sp W/Quick Connector CT830 Dark Silver/Brown
$50.00
or 4 payments of $12.50 with
Info
Chain Shimano CN-4601 10-Speed
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info



