Headstem PRO LT 6°x31.8x80mm Reversible Black
PRSS0330
Description
Headstem PRO LT 6°x31.8x80mm Reversible Black
The PRO LT Stem is an alloy road, gravel and mountain bike stem.
- Genuine 'PRO' component with 'Made-in-Taiwan' quality, distributed by Shimano
- Suitable for road, gravel, mountain bikes
- Anodized 6061 alloy construction
- Headlock system for a secure front clamp fixation
- Clamping diameter: 31.8mm
- Weight: 148g (100mm stem length)
Specifications
| SKU | 210000001327 |
| Barcode # | 8717009339759 |
| Brand | PRO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$38.01
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads Guide/Trail Organic/Steel (1 Pair)
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Mitas X-Road 700x33 Gravel Folding TR (Tubeless Ready)
More From This Category
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Headstem PRO LT 17°x31.8x90mm Reversible Black
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Headstem X-TASY 6°x25.4x110mm Black Reversible
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Headstem PRO LT 6°x26.0x120mm Reversible Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Headstem PRO LT 6°x31.8x110mm Reversible Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Headstem PRO LT 17°x31.8x80mm Reversible Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Headstem PRO LT 6°x31.8x120mm Reversible Black
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Headstem PRO LT 17°x31.8x110mm Reversible Black
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info

