Tyre Duro Commuter Wire Bead 700x32C 60TPI W/Puncture Protection & Reflective Strip
4737
Description
Tyre Duro Commuter Wire Bead 700x32C 60TPI
-
Commuter tread
-
Reflective strip
-
Puncture protection
Upgrade your ride with our TYRE 700 x 32C today!
Experience a smooth and safe ride with our TYRE 700 x 32C. Designed with a commuter tread, this tyre ensures a comfortable ride on city streets. The reflective strip adds visibility during low-light conditions, making it safer for you to ride at night. With puncture protection, you can ride with confidence knowing that your tyre is durable and reliable. Although the tyre is labeled as 32C, it actually measures closer to 29mm in width, making it a great option for those who prefer a narrower tyre.
Specifications
| SKU | 210000002944 |
| Barcode # | 4714379585414 |
| Brand | BPW |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.008300000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$15.95 $6.95
or 4 payments of $1.74 with
Info
Pedals Non Slip Ball Bearing 9/16 Inch
$40.00
or 4 payments of $10.00 with
Info
Bottom Bracket Shimano BB-UN300 68x107mm (Crank bolts NOT included)
More From This Category
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
TYRE 24 x GREY (Non-marking Wheelchair friendly) (25-540)
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Tyre Mitas Speedo LT 20x1.9 Folding
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Tyre Maxxis Race TT 27.5x2.20 EXO TR
$54.95
or 4 payments of $13.74 with
Info
Tyre Maxxis Overdrive Excel Wirebead 700x40C 60TPI Silkshield w/Reflective Strip
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$39.00 $24.95
or 4 payments of $6.24 with
Info
Freedom Tyre Black Metro 26x2.0 Street Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info





