Tyre Maxxis Aggressor 27.5x2.30 EXO TR Folding
AG2753XTR
Description
Tyre Maxxis Aggressor 27.5x2.30 EXO TR Folding
-
Dual compound
-
60 TPI or DoubleDown (2×120 TPI) casing options
-
Wide Trail (WT) sizes are optimized for 35mm inner width rims
-
Select specs are Tubeless Ready (TR), confirm in table below
-
Made-in-Taiwan quality assured
Specifications
| SKU | 210000002130 |
| Barcode # | 4717784030371 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.684000000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Tyre Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.25 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Freedom Tyre Black Diamond 27.5x2.25 MTB Black
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x35
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre Mitas Flash APS 700x28
$69.95
or 4 payments of $17.49 with
Info



