Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.1 Exo TR Folding
CM22921XTR
Description
Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.1 Exo TR Folding
The Crossmark II improves on the speed of its predecessor while improving grip in intermediate conditions. The legendary center ridge still flies on hard pack, and the updated tread pattern provides better braking and cornering over a wide range of trail conditions. A great choice if you want to go fast everywhere.
- Designed for speed, revised for control
- Open-side knob design for versatile cornering
- Tightly packed center knobs for speed over hard pack
- 'Made-in-Taiwan' quality built in with every Maxxis tyre
Specifications
| SKU | 210000002146 |
| Barcode # | 4717784031392 |
| Brand | MAXXIS |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.241m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.343m |
| Shipping Cubic | 0.684000000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Tyre Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
$85.00
or 4 payments of $21.25 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 27.5x2.45
$84.95 $79.00
or 4 payments of $19.75 with
Info
Tyre Maxxis Crossmark II 29x2.25 Exo TR Folding 60TPI Dual Compound Black
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$39.00
or 4 payments of $9.75 with
Info
Freedom Tyre Black Diamond 27.5x2.25 MTB Black
$60.00
or 4 payments of $15.00 with
Info
Tyre Mitas Flash Stopthorn 700x35
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre Mitas Flash APS 700x28
$69.95
or 4 payments of $17.49 with
Info



