Tyre Schwalbe G-One Bite Performance RaceGuard TLE ADDIX 700x40 Tan Sidewall
11654065.01
Description
Tyre Schwalbe G-One Bite Performance RaceGuard TLE ADDIX 700x40 Tan Sidewall
ON-ROAD OR OFF-ROAD - FREEDOM ON GRAVEL BIKES. This G-One feels pretty good on the road but its true strength comes up off-road. G-One Bite is clearly made for off-road terrain.
Open tread design and strong outer blocks provide stability when cornering and provide this G-One with the perfect “Bite”.
All versions of G-One Bite can be used tubeless thanks to TLE technology.
Specifications
| SKU | 210000002958 |
| Barcode # | 4026495886123 |
| Brand | SCHWALBE |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003025000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Tyre Mitas Kratos Textra 29x2.25 Tubeless
$49.95
or 4 payments of $12.49 with
Info
Khe Dan Lacey Bmx Bike Tyre Regular Side Wall, W/O Snake Skin, W/O Puncture Proof, 20"X2.40"
$95.00
or 4 payments of $23.75 with
Info
Tyre Tufo Swampero 700X36 TR
$59.00
or 4 payments of $14.75 with
Info
Tyre Maxxis Dolomites Folding Silkworm 700x28
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info
Tyre Maxxis Refuse Folding 700x25
$45.00
or 4 payments of $11.25 with
Info
Tyre 29X2.1 Panaracer Comet Hardpack Wire Bead Black
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
KHE MVP BMX Bike Tyre Street 20" x 2.30" Black with White Pinline
$65.00
or 4 payments of $16.25 with
Info


