Shimano BR-R8070 Front Disc Brake Caliper Ultegra w/Disc Brake Hose-1000mm-BK
IBRR8070F1RF
Description
Shimano Product: Shimano BR-R8070 Front Disc Brake Caliper Ultegra w/SM-BH90-JK-SSR Disc Brake Hose - 1000mm - BK
This genuine Shimano component is designed for reliability and performance. Whether you're upgrading or replacing, this part ensures smooth operation and compatibility with Shimano systems.
- Part Number: IBRR8070F1RF
- Category: Shimano Bicycle Component
- Use: OEM replacement or performance upgrade
- Compatibility: Refer to product manual or Shimano specifications
Specifications
| SKU | IBRR8070F1RF |
| Model # | IBRR8070F1RF |
| Barcode # | 4524667768821 |
| Brand | SHIMANO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.008160000m3 |
| Unit Of Measure | EACH |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other The Bicycle Depot Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought ...
$90.00
or 4 payments of $22.50 with
Info
Bottom Bracket SRAM DUB Pressfit BB92 MTB 89/92mm
More From This Category
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Brake Pads Shimano Dura-Ace R55C4 (For alloy rims) 2 Pairs
$75.00
or 4 payments of $18.75 with
Info
Disc Brake Rotor Shimano SM-RT70 SLX/105 Centrelock 160mm
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
Shimano Disc Brake Mount Adaptor 160mm Rear Flat Mount
$38.01
or 4 payments of $9.50 with
Info
SRAM/Avid Disc Brake Pads Guide/Trail Organic/Steel (1 Pair)
$225.00
or 4 payments of $56.25 with
Info
Shimano BR-M7100 SLX Left Rear Hydraulic Disc Brake Lever, Line 1700mm & Caliper
$99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Shimano ULTEGRA BR-R8010-R Direct Mount Brake Caliper (Rear Only)
$35.00
or 4 payments of $8.75 with
Info
Brake Pads Koolstop Formula R1 Mega The One KS-D330
$19.95 $15.00
or 4 payments of $3.75 with
Info
